Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
380 postów 1456 komentarzy

Argonauta

Argo - Wszystko co chcesz jest możliwe. Patrz tylko na to, czego nie widać....

Ortelsburg czy Szczytno?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dla PKP najwyraźniej nie ma różnicy

 

 

 

 

 

 


Polskie Koleje Państwowe odremontowały budynek dworca kolejowego w Szczytnie w województwie warmińsko-mazurskim. Po ukończeniu prac wyszło na jaw, że na budynku nie ma polskiej nazwy miasta, a pozostaje jedynie niemiecki Ortelsburg.

 

- Jeden z mieszkańców Szczytna zwrócił się do mnie z prośbą o interwencję, ponieważ jest oburzony tym, że w jego miejscowości na dworcu PKP widnieje niemiecka nazwa, a nie ma polskiej. Jakiś czas temu, odnawiając budynek, postanowiono chyba, że będzie na nim widnieć jedynie nazwa niemiecka, sprzed drugiej wojny światowej – powiedział portalowi niezalezna.pl poseł Arkadiusz Czartoryski.

 

Zdaniem posła sytuacja ta jest skandalem i wpisuje się w prowadzenie niemieckiej polityki historycznej.- Tylko patrzeć, jak w ramach przywracania historyczności tego miejsca na dworcu w Szczytnie pojawią się ludzie w mundurach Bahnschutz, czyli niemieckiej formacji, która w czasach III Rzeszy ochraniała kolej – zaznaczył oburzony poseł Prawa i Sprawiedliwości.

 

Budynek dworcowy w Szczytnie – czy jak woli PKP w Ortelsburgu – został wpisany do wojewódzkiej ewidencji zabytków. Wybudowano go około 1883 roku.

 

Dodam od siebie:

Prywatny inwestor, który odrestaurował budynek poczty przy dworcu głównym PKP w Gdańsku również odnowił na fasadzie niemiecki napis POSTAMT.

Z PRL w tym miejscu była tablica z napisem "Urząd Pocztowy Gdańsk 2”.


 

Źródło: niezalezna.pl


 


 

 

 


 

http://www.pch24.pl/ortelsburg-czy-szczytno--dla-pkp-najwyrazniej-nie-ma-roznicy,36966,i.html

 

 

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=122967129

KOMENTARZE

  • zwellland
    bilety kupuje sie w pkp? czy? und gdzie_ do zwelosburga czy SZCZYTNA
  • Sukcesywnie powoli...
    dwujęzyczne tablice na Opolszczyźnie, RAŚ z tą swoja autonomią, InPost w kolorach Deutche Post W stosownym czasie, po dobiciu Poczty Polskiej zmieni się tylko w tej całej sukcesywnie rozbudowywanej infrastrukturze, In na Deutche. Po polskich szynach już jeżdżą pociągi Deutche Bahn (podobno DB buduje już swoje dworce) itd, itp...
    Jeździjcie Polacy pociągami DB, korzystajcie z InPost, popierajcie RAŚ itd, itp i potem znowu, będzie śpiewać po piwnicach "Zakazane piosenki"

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

ULUBIENI AUTORZY

więcej