Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
380 postów 1456 komentarzy

Argonauta

Argo - Wszystko co chcesz jest możliwe. Patrz tylko na to, czego nie widać....

8x4

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Może być do zakładki PRS...

 

Państwo ma nam zapewnić CZAS i warunki do osobistego rozwoju realizacji, zgodne z naszą intencją.

 

Czas na religię, pracę, zdobywanie pieniędzy, rozrywkę, przyjemności, rozwijanie pasji, turystykę, kształcenie się i rozwijanie w dowolnym kierunku, jaki nam odpowiada.

 

Od tego są pieniądze i system monetarny finansowy, aby nie ciągnąć wołu i garnków na wymianę co tydzień na targ - ten czas można lepiej spożytkować.

 

Na podobnej zasadzie państwo ma nam ułatwić życie, zorganizować je optymalnie.

 

 

Czy system 8 godzinnego dnia pracy 5 – 6 dni w tygodniu jest optymalny?

 

 

8 godzin dziennie to jest maksymalny czas pracy, przy którym człowiek funkcjonuje normalnie. Jeśli pracuje więcej to zaczyna się fizycznie i psychicznie NADMIERNIE eksploatować, co może prowadzić w długim okresie czasie do wypalenia zawodowego.

Jak to przyszło, że pracujemy 8 godzin dziennie?

 

Ktoś do tego doszedł metodą analizy, metodą prób i błędów. Analizując samopoczucie człowieka wiemy, że po godzinie 15-tej efektywność pracy spada logarytmicznie.

 

Też optymalne wykorzystanie dnia – bardziej się opłaca pracować 8g dziennie 5 dni niż 6g dziennie 6 dni.

 

Zaraz, zaraz... czy aby na pewno tak jest??

Na pewno pod względem produkcyjnym.... ale czy to dobrze dla człowieka?

 

 

 

A 8 godzin przez 4 dni w tygodniu?

 

 

Część ludzi pracuje 12, a nawet 16 godzin dziennie – zarabiają różnie zależnie od pracy. Pracownik najemny czasami pracuje za 1600 zł na rękę – i wszystko wydaje na życie w ciągu miesiąca – 37 % polskiego społeczeństwa nie ma żadnych oszczędności!

Właściciel firmy nie rzadko pracuje co dzień 16 godzin, ale zarabia o wiele, wiele więcej.

 

 

Pracujemy i płacimy podatki, a dziura budżetowa się powiększa. Pracujemy coraz więcej, pracujemy chyba najwięcej na świecie, a tzw. dziura budżetowa jest jeszcze większa - na oko widać, że coś tu jest nie tak.

 

Ponadto – praca jest opodatkowana dwa razy. Składka emerytalna pochodzi z naszej pensji, z tej składki w przyszłości wypłacana jest emerytura – po potrąceniu podatku... a więc dwa razy.

 

Jeśli traktować ten system jako poprawny i normalny, to oznacza, że wkrótce, co da się wyliczyć kiedy, będziemy pracować za darmo, aby zaspokoić roszczenia finansowe państwa – a właściwie złodziei stojących za państwem, co pokazuje nam np. ostatnie śledztwo CBA.

 

Żyjemy, jak widać, w systemie kolonialnym, powinniśmy zarabiać 3-4 razy tyle ile obecnie.

 

Wydaje się, że ludzie tego nie rozpoznają. Nie widzą tego - bo żyją w ściśle kontrolowanym świecie wirtualnym, specjalnie spreparowanym systemie, w którym główną rolę odgrywają media i szkoła. Czyli system informacji.

 

 

Widzimy więc, że podatki to sprawa ustalana ad hoc - nie chodzi o zaspokojenie, zapewnienie niezbędnych działań państwa   -  chodzi o zarabianie kasy na pracy niewolników.

 

A więc może tak samo jest z systemem 8x5??

 

 

 

 

 

Proponuję pewne ćwiczenie.

 

Aby zmienić swoje myślenie, a więc ROZPOZNAĆ i zwalczyć matrix wokół siebie, trzeba zakwestionować coś, co jest oczywiste – np. system pracy 8x5.

 

Chodzi mi o samo zakwestionowanie czegoś co jest przyjmowane a priori, „bo tak zawsze było”, aby sprawdzić swoją reakcję i rozwinąć ją w coś więcej (ale mimo wszystko to dobry przykład...)

 

 

Gdyby cały świat pracował 8x4 to co by się stało? Czy to w ogóle możliwe?

 

KTO WYMUSZA obecny system?

 

Pracujemy tak, aby nie tracić czasu, czyli optymalizujemy, ale po co?

Jesteśmy trybikami w czym? W fabryce?

Pracujemy dla samej pracy, dla siebie, czy dla kogoś?

Kto najbardziej korzysta z tego systemu?

Gdyby cały świat pracował 8x4 to co by się stało?

Kto by na tym najwięcej stracił?

 

 

Pracownik, pracodawca?

 

W takim układzie przedsiębiorca miałby mniej towaru do sprzedania, a więc mniej by zyskał.

 

Nie chodzi o to, aby zarobić, ale o to, by zarobić możliwie najwięcej w danej jednostce czasu, np. w miesiącu.

 

 

Szybciej się zarabia przy 8x5, ale czy więcej?

 

 

 

 

W Polsce roszczenia finansowe państwa sięgają 83%, jak to wyliczył Centrum im. A. Smitha.

Są to kwoty różnych parapodatków – składka emerytalna, rentowa, zdrowotna, chorobowa, akcyza, którą za nas odprowadza np. pracownik stacji paliw, a którą przecież opłacamy przy zakupie paliwa, cło i inne oraz oczywiście podatki: dochodowy, VAT i inne.

Ponadto osobno płacimy za służbę zdrowia – za określone usługi i inne.

 

 

I to jest właśnie te owe 83%.

Jak ktoś zarabia brutto 5 tysięcy złotych, to po otrzymaniu pensji i wydatkach na życie (chodzi o kwoty podatków, które są w cenie np. mleka, chleba, paliwa itd.), na koniec miesiąca zostaje mu z tej pensji – 850 zł. Z tej kwoty oczywiście musi kupić jedzenie, zrobić opłaty itd.

 

A więc, nieco upraszczając, pracownik przez 3 tygodnie w miesiącu pracuje, aby zaspokoić roszczenia państwa, a 1 tydzień pracuje dla siebie.

 

To się nazywa niewolnictwo.

 

 

 

 

 

 

Odwrócone zasady.

  

Te 83% przypomina mi zasadę Pareto.

Zasada Pareto mówi, że:

 

80% wyników wypływa tylko z 20% przyczyn, inaczej mówiąc skromniejszymi środkami i mniejszym wysiłkiem można osiągnąć większe efekty. Schemat leżący u podstaw tej zasady został odkryty w roku 1897 przez włoskiego ekonomistę Vilfreda Pareto.

Więcej:

 //www.osiagacz.info/artykuly/zarzadzanie-czasem/zasada-80/20-zasada-pareto.html

 

 

Nie wiem, czy to wszędzie się sprawdza, bo np. 1% amerykanów trzyma w swoim ręku 90% bogactwa tego kraju, ale załóżmy, że tak jest.

 

To może oznaczać, że ktoś planując oszwabienie nas z kasy, znając tę zasadę, założył sobie pułap 80% - założył, (+ -) że jest to pułap osiągalny, tj. da się tyle z ludzi wycisnąć, bez obawy, że się zbuntują lub umrą z głodu.

Jakby działa...

 

Stosując tę zasadę, można wysnuć wniosek, że minimalne (potrzebne do zaspokojenia wszystkich potrzeb państwa) całościowe obciążenie podatnika - to 20%.

 

A więc zarabiając brutto 5 tyś, na koniec miesiąca zostaje ci 4000 zł, a nie 850.

 

Zwracam uwagę – z tej kwoty musisz kupić jedzenie, zrobić opłaty itd. Ubezpieczenie i składka emerytalna powinna zawierać się w tych 20%.

 

Niestety nie umiem się do tego odnieść.

Cały czas rozważamy opcje opierając się na obecnym „przymusowym” systemie ubezpieczeń.

 

 

 

 

 

Koszta działania przedsiębiorstwa?

 

Ktoś może zauważyć, że zasady podaży popytu, obciążenia fiskalne państwa nie pozwolą na wdrożenie systemu 8x4, bo firma nie wytrzyma tego finansowo.

 

Może, tego nie wiemy, ale przecież wiemy, że ktoś nas okrada, więc roszczenia podatkowe państwa w normalnym zdrowym systemie powinny być (o wiele) mniejsze.

 

Z czego wynika tak duża opresyjność fiskalna państwa? Z tego, że poprzez skorumpowanych urzędników i oficjeli jesteśmy okradani.

Podatek taki owaki – to tylko PRETEKST do tego, by sięgnąć do naszych portfeli wobec niewydolności państwa w ściganiu przestępców.

 

Zwracam uwagę, że podobny system funkcjonuje na zachodzie, z tym, że tam ludzie są mniej okradani więc w miarę normalnie zarabiają.

 

W Polsce mamy typowy system kolonialny – my pracujemy po to, aby zachodnie firmy mogły upychać u nas swój towar, często drugiej kategorii.

 

 

 

 

Kto ma jaki zysk?

Pracownik, pracodawca, państwo, …... a bank?

Banki trzymają świat za gardło od XVIII - XIX w., więc może jednak to oni stoją za takim systemem?

 

 

 

Poseł Orion z PiS w wywiadzie dla TV Trwam powiedział, że polskie złoża gazu łupkowego są warte 100 mld, a zostały sprzedane amerykanom za 40 mln.

 

Krótko mówiąc, Grupa Trzymająca Władzę (mityczna razwiedka??), sprzedała naszym „przyjaciołom” łupki za 70 mld, np. w transzach przez 20 lat, amerykanie na starcie zarobili na czysto ok. 30 mld, a państwo polskie dostało pro forma– 40 mln.

 

Ze „zwykłej” działalności – w ciągu ostatnich 10 lat wytransferowano z Polski 500 mld.

 

To się nazywa robić biznes.

 

Konkludujemy, że za państwem stoi ktoś, kto traktuje to państwo jak maszynkę do zarabiania pieniędzy – stąd tak wysokie opodatkowanie, jednak wyliczone tak, aby niewolnik nie padł z głodu i przemęczenia. A przynajmniej nie od razu.

 

Można więc powiedzieć, że z punktu widzenia GTW najwięcej (bo najszybciej w danej jednostce czasu) zarabia się, kiedy niewolnik pracuje jak najwięcej.

 

Podobnie z punktu widzenia banków – im więcej pieniędzy w banku tym większe obroty i zysk.

 

 

System 8x5  formą kradzieży?

 

 

Jeżeli coś tu jest ukradzione, to z całą pewnością CZAS i siły poszczególnych ludzi.

CZAS to pieniądz.

Straconego czasu nie odkupią żadne pieniądze.

 

 

8x4 jest mało wydajny, bo niewolnik ma „niepotrzebnie” 1 dodatkowy dzień wolny, który mógłby spożytkować na wyprodukowanie większej ilości produktów, które zapewniają szybszy przychód.

 

Zauważ, pensja minimalna jest tak skalkulowana, uwzględniając zysk GTW, że pracownik żyje od 10-ego do 10-ego i niewiele odkłada, jeśli coś odkłada. Zastanów się, też nad tzw. podatkiem Belki – który zjada, po uwzględnieniu inflacji, zysk z oszczędności. Oni wszystko mają skrupulatnie wyliczone.

 

Im więcej się zrobi w jednostce czasu, tym więcej się zarobi. Zarobi przedsiębiorca, który min. tworzy dzięki temu nowe stanowiska pracy. Zysk, a właściwie nadmiar gotówki napędza gospodarkę, bo ludzie więcej kupują, na więcej ich stać.

 

 

 

 

Czy 8x4 drastycznie różniłby się od 8x5?

 

Teoretycznie wszyscyzarabialiby ok. 1/5 mniej, wszystko uległoby spowolnieniu, ale – teoretycznie - proporcje w zarobkach nie uległy by zmianie.

 

Może więc fluktuacje gospodarki będą mniejsze, krzywa bardziej spłaszczona? Zmiany będą postępować łagodniej, a więc będzie stabilniej – bezpieczniej??

 

 

 

Czy wszędzie?

 

Są dziedziny, gdzie 8x5 jest lepsze – np. szkolnictwo, administracja rządowa czy służba zdrowia. Ponadto takie działy gospodarki jak turystyka, gastronomia, niektóre rodzaje przemysłu wymagają 8x5.

 

  

Ale od czego jest praca zmianowa?

  

Nawet w 8x4 jedna grupa może pracować od poniedziałku do czwartku, a druga od wtorku do piątku.

Oczywiście właściciel firmy nie musi stosować się do 8x4, mówimy o pracownikach najemnych.

 

 

 

Gdzieś kiedyś czytałem, że w średniowieczu praca czeladnika trwała od świtu do nocy.

No, tak, ale oni kościoły budowali po 20 – 40 lat, a czasami dłużej. Po prostu nie mieli nowoczesnych narzędzi, maszyn rolniczych, dźwigów i koparek. Postęp sprawia, że praca jest łatwiejsza, bardziej wydajna i szybciej wykonana. Inna sprawa, że się w tej pracy specjalnie nie forsowali – życie w tamtych czasach można było łatwiej stracić, choćby przez „głupie” przeziębienie...

 

Generalnie, już podsumowując, każdy powinien móc pracować tyle ile chce, ile mu pozwala zdrowie i chęci – byleby zarabiał godnie i nie musiał się martwić o przyszłość swojej rodziny.

 

 

Państwo jest dla mnie, a nie ja dla państwa.

Państwo to umowa.

 

Państwo, czyli jego urzędy i służby.

 

 

 

Notka powstała na kanwie przemyśleń o taniej robotyzacji - automatyzacji pracy – w dalekiej przyszłości. Co wtedy stanie się z człowiekiem, jak będzie funkcjonować rynek pracy?

Jedynym rozwiązaniem wydaje się wprowadzić zmianowość pracy – 8x4, a może nawet 8x3?

A może człowiek... nie będzie już potrzebny, samowystarczalnym bogatym elytom??

 

 

W ten scenariusz, w takie elity nie wierzę...

 

 

 

 

 

P.S. Notkę napisałem o 3 w nocy, więc może się trochę powtarza....

 

KOMENTARZE

 • Twoje zdanie "...Chodzi mi o samo zakwestionowanie czegoś co jest przyjmowane a priori, „bo tak zawsze było”, aby sprawdzić
  swoją reakcję i rozwinąć ją w coś więcej ..."jest kluczem do wszelkich zmian,odkryć,wynalzaków...

  Zawsze zastanawia mnie fakt , że działacze związkowi twierdzą , że pracownicy walczą o pracę i głównym wrogiem jest bezrobocie...
  Gdy spojrzałem od strony pracownika, bo takim też kiedyś byłem,
  i rozmawiałem z innymi pracownikami , to celem nie była praca ,
  ale płaca, czyli dochód...
  Dlatego ludzie szukają dochodu bez pracy... Wygrana w totolotka, kasyna, walka o stanowiska , synekury, miejsca poselskie, spekulacje giełdowe, walutowe , korumpowanie dysponentów budżetu państwa...
  Minimum pracy maksimum płacy...
  Na całym świecie... i w Polsce...

  Napisałeś także, że "...państwo ma nam ułatwić życie, zorganizować je optymalnie..."
  Pozwolisz, że zgodnie z Twoją propozycją kwestionowania rzeczy oczywistych , dokonam takiego "zamachu stanu".
  Pojęcie "państwo"w wyniku bardzo częstego używania zaczęło funkcjonować jak samodzielny byt ( podobne zjawisko można zaobserwować przy odkrywaniu co to jest za byt Polska Racja Stanu!)...
  Zwykła konwencja terminologiczna , skrót pojęciowy zaczyna działać jako samoistny mechanizm od którego oczekuje się "cudów"...

  Ale nie te "cuda" są moim zamachem stanu , lecz przypomnienie ( co w poprzednich postach w pewnym stopniu Ty też robiłeś ) , że państwo to ludzie...Nazwijmy ich ludzie P....
  Teraz przyjrzyjmy się zdaniu , w którym słowo państwo zamienimy na pojęcie ludzie P...

  "......ludzie P mają nam ułatwić życie, zorganizować je optymalnie..."
  A pierwsze pytanie , które można zadać , dlaczego ludziom P ma zależeć na pracy ułatwiającej nam życie...itd...
  Ludzie P też są ludźmi i nie zależy im na pracy tylko na dochodach ...
  Resztę sobie każdy dośpiewa przyglądając się pustym ławom poselskim, zetetyzowanym działaczom związkowym , ozłoconym kapłanom życia miłości bliźniego...
  Nie oczekujmy od ludzi P , że będą coś robili , co zwiększy ich nakłady pracy...
 • @Autor
  Dobry tekst na *5 i oczywiście poruszony problem wart dalszego pogłębienia.

  Pozdrawiam.
 • @zbigniew1108 19:14:34
  "Pojęcie "państwo"w wyniku bardzo częstego używania zaczęło funkcjonować jak samodzielny byt ....Zwykła konwencja terminologiczna , skrót pojęciowy zaczyna działać jako samoistny mechanizm od którego oczekuje się "cudów"..."

  Oczywiście, do tego nawiązuję!!
 • Bajka....
  http://www.youtube.com/watch?v=05vP9tR2gLo
 • Michalkiewicz nazywa to "kapitalizmem kompradorskim".
  W tym systemie jest mnóstwo podsystemów.Np.pracodawcy pozostawia się małą furtkę dzięki,której może robić ogromne przewały,odliczenia,koszty itp.Natomiast pracownik takich możliwości już nie ma, to zwykły współczesny galernik.Pozdrawiam.
 • x
  Przypominam, że to jest liberalny system globalny. Ucięcie dnia zmniejsza wydajność z chłopa pańszczyźnianego o 1/7. Polski chłop pańszczyźniany zapierdziela 12h i conajmniej co drugą sobotę, conajmniej do 15stej. Chyba, że się pokiełbasi, albo obrodzi, to zapieprza 16h i wszystkie soboty, jak poniedziałki. Jeśli doliczyć do tego, że w delegacji, to już pełen galernik. Do tego chłop co nie dygnie sam 60kg na serii i 150 w dueciku, to nie polski chłop pańszczyźniany, tylko jakaś baba!

  Co do reszty to tak. Ogólnie tak. Tu było ledwie cyknięte na ten temat, ale może podkreślę, że jedne pieniądze, nie dwa razy są opodatkowane, ale wielokrotnie. Raz naliczyłem bodaj ośmiokrotnie.
  Tymczasem hipokrateczny rząd umowy z obcymi państwami podpisuje, aby uniknąć podwójnego opodatkowania, bo to się nie godzi po rzymsku, czy coś..
  Tamte państwa są zresztą też hipokrateczne pod tym względem.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

ULUBIENI AUTORZY

więcej